Породичи обичаји у Руса
Руска култура и обичаји сврставају се међу најбогатије и најутицајније, а све то је резултат мешања више различитих култура на једном простору.
Оно до чега Руси држе су друштвени и породични обичаји, а у својој суштини ради се о народу који је изузетно топао, добронамеран, а понекад и необичан.Будући да је руски народ познат по својој гостољубивости, јако је корисно знати да Руси сматрају непристојним доћи у госте без поклона. Будући да јако воле воће, нарочито оно егзотично, тиме засигурно нећете погрешити, а домаћини ће вам захвалити богатим столом и традиционалним деликатесама. Наиме, према старом руском обичају, госта треба нахранити, дозволити му да мало предахне, а тек онда крећу угодни разговори. Култура даривања је у Русији толико укорењена и важна да се дарови, поготово цвеће, поклањају у свакој прилици.
Русофил Марко Лајешић , вероучитељ у ОШ „Вељко Дугошевић“ и ССШ „Стеван Петровић Бриле“ из Руме за портал Скадарлија говори о необичним руским обичајима.
„Mасленице представљају један добар пример спајања паганске традиције са хришћанском традицијом и то је буквално прелазак из зиме у пролеће, другим речима слави се долазак пролећа али и почетак Васкршњег поста. Пошто се ова недеља зове и сиропусна недеља онда се не користи месо и углавном се праве палачинке, које се различито филују“ истиче Марко и додаје “ Тада се праве и лутке најчешће у облику сунца које се онда облаче и спаљују чиме се симболише крај зиме и почетак пролећа“.
На питање шта Марка толико фасцинира када су у питању руски обичаји он каже да то датира још из његовог детињства, волео је да гледа руске филмове и да слуша о њиховој култури и обичајима.
„Искрено мислим да је то нама Србима у ДНК. Не могу да кажем да смо толико слични Русима. Руси су доста затворенији људи . Срби су словенски Латиноси, у смислу само би се веселили и певали, лако склапамо пријатељства“ истиче Марко и каже „Када Руса једном добијете за пријатеља имате их за цео живот!“
Марко то говори из личног искуства с обзиром да је недавно једној Руској породици која живи у Руми, крстио сина Фјодора. „Моје кумство и велико и пријатељство са Руском породицом траје две године. Ја сам препознао смирење у руском језику , када слушате руски то је као да тече Волга. Пошто се бавим музиком, могу рећи да ми се јако допада и њихова музика, све те мелодије.“
Како каже, он је пуно тога научио од Јевгенија и Вере који су се пре две године из Москве доселили у Руму али је и он њих научио многим стварима када је реч о српским обичајима: „Посећујемо се, идемо на излете, ишли смо у Ваљево јер су желели да виде гроб Светог владике Николаја Велимировића који у Русији ужива велико поштовање, можда чак и више од Светог Саве. Водио сам их у Руски дом у Београду и њима се Србија свиђа.“
Четворочлана руска породица постала је члан заједнице у Цркви Светог Оца Николаја у Руми где се после сваке литургије окупе у парохијском дому. Марко описује како та окупљања изгледају :“Моја кума Вера је за Васкрс припремла традиционалне руске колаче који су зову пасха.“
Вера је етнолог и библиограф а уступила нам је свој рецепт за ове укусне колаче.
Код Руса постоји мноштво обичаја, као и општеприхваћених навика, a издвајамо неколико:
Руси веома ретко упућују осмех странцима, док се, за разлику од њих, својим најближима често осмехују од свег срца. Верује се да осмех мора бити искрен, а такав осмех намењен је само породици и пријатељима.
Руси воле да разговарају, тако да када седају за сто, не седају само да би јели, већ и да би водили разговоре, који углавном дуго трају. Чак и када заврше са јелом, настављају и даље да разговарају.
- Дан заштите деце-1.јун
Међународни дан детета је један од најстаријих мешународних празника. Одлука о његовом одржавању јдонета је 195. године на Светској конференцији о добробити деце у Женеви. И до дан данас овај празник је у Русији , школску децу и децу из вртића очекују поклони , честитке и разна забава. На овај дан се често одржавају концерти и догађаји у парковима. Деца очекују честитке од својих родитеља, бака, дека и учитеља. На овај дан деци се често дају поклони као играке, књиге.У неким крајевима се одржавају добротворне акције за подршку децу којој је то потребно.Ово мже укључивати прикупљање средстава и других потребних предмета.
Ове традиције и обичаји варирају у зависности од региона .Уопште, Дан детета у Русији је време када деца осећају своју важност и љубав друштва и својих најмилијих.
Нова година
Нова година је празник када се породица и пријатељи окупљају за раскошном трпезом последње вечери одлазеће године.Сећају се шта им је донела ова година, какве радостии туге, које су циљеве остварили или нису. Међусобно желе да се све добро добро из старе године сачува и умножи у новој години. На новогодишњој трпези Руси увек имаму шампањац, салате Оливије и мимозу, харинге, мандарине, вино, вотку, краставце, кобасице, кисели купус, папалине.
Деда Мраз је главни лик из бајке на празнику руске Нове године, руска верзија божићног дароватеља познат као Мороз Иванович. У савременој верзији Деда Мраз долази у пратњи своје унуке Снегурке. Снегурка је руски лик из бајке стални помоћник Деда Мраза.
У новогодишњој ноћи обичај је да се обучете у нову и лепшу одећу , јер ако у Нову годину уђете са новом одећом носићете нову одећу целе године.
Такође се верује да не треба давати новац у новогодишњој ноћи иначе ћете морати да га враћате целе године. Стога су пред Нову годину сви дугови унапред отплаћени , све увреде опроштене, а они који су били у завади , били су дужни да се помире.