DOBIJENA GRAĐEVINSKA DOZVOLA ZA PETLJU U JAKOVU

Decenijska borba Gradske opštine Surčin konačno je urodila plodom i iznedrila građevinsku dozvolu za izgradnju ulivno – izlivnih saobraćajnica na autoput „Miloš Veliki“ u Jakovu.
Do usvajanja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora Beograd-Južni Jadran, deonica Beograd-Požega 2010. godine („Sl. glasnik RS“ br. 31/2010) tada aktuelna opštinska vlast nije uputila ni jednu primedbu, niti je tražila bar jedno priključenje na budući autoput, niti je imala rešenje za poljoprivrednike koji nemaju prilaz ka svojim njivama. Od 2012. godine Gradska opština Surčin se intezivno zalaže za priključenje na autoput „Miloš Veliki“ izgradnjom priključenja u Jakovu.
Uvidevši izuzetan značaj izgradnje jakovačke „petlje“ za građane Donjeg Srema, za privrednike zbog povezivanja privrednih zona, za Vojsku RS jer kasarna u Jakovu dobija alternativni pravac, za životnu sredinu jer se saobraćaj iz centara Surčina, pored škola i javnih ustanova preorijentiše na autoput, rukovodioci opštine Surčin su ostali dosledni u cilju da ispune obećanje dato građanima i vodili su svakodnevnu borbu da Jakovo bude ucrtano na mapu autoputa „Miloš Veliki“ kao mesto gde se možete uključiti ili isključiti sa autoputa.
Višegodišnje zalaganje sadašnje opštinske vlasti da se van procedure dobije ono što se do 2010. godine moglo dobiti argumentovanim primedbama na predmetni Prostorni plan posebne namene, dobila je podršku predsednika Republike Srbije, g-dina Aleksandra Vučića i građani naše opštine će ove godine imati na raspolaganju obe pristupne tačke, lokacije za uključenje na autoput „Miloš Veliki“ i to preko petlje u Surčinu i petlje u Jakovu.
Ukupna dužina jakovačkih ulivno izlivnih traka je 2.241,92 m i to:
-izliv ka Beogradu krak A dužine 520,25 m,
-uliv ka Beogradu krak B dužine 470,29 m,
-izliv od Beograda krak C dužine 574,76 m i
-uliv od Beograda krak D dužine 676.26 m.
Pravi podsticaj za zalaganje za izgradnju ovog saobraćajnog objekta bili su sugrađani koji su verovali u obećanje da će Jakovo dobiti petlju, ali i oni koji su sumnjali i koji će sumnjati čak i onda kada se istom budu uključivali na autoput, u cilju da nam pokvare radovanje zbog stvorenog, objašnjavajući zašto to nije trebalo da bude urađeno baš tu i baš tako.
Upornost, istrajnost, argumentovani zahtevi predsednika GO Surčin, Stevana Šuše i njegovog tima i strpljenje građana danas su nagrađeni dobijanjem građevinske dozvole. Veliku zahvalnost dugujemo predsedniku Republike Srbije, nadležnim ministarstvima i JP „Putevi Srbije“.





